Strona głównaInżynieria WstecznaInżynieria odwrotna – kilka słów o programowaniu zwrotnym

Inżynieria odwrotna – kilka słów o programowaniu zwrotnym

W procesie inżynierii odwrotnej nie chodzi o wytwarzanie obiektów na podstawie przygotowanych projektów, a o utworzenie dokumentacji do obiektów istniejących w rzeczywistości. To najprostsza definicja inżynierii wstecznej, ale nie do końca oddająca charakter procesu. W rzeczywistości inżynieria odwrotna wykorzystywana jest nie tylko w celu odtwarzania dokumentacji zagubionej czy zniszczonej, ale również po to, by poznać budowę produktów firmy konkurencyjnej, wytworzyć kopię jakiegoś przedmiotu bądź pozyskać unowocześniony zamiennik.

Proces inżynierii odwrotnej

Wymiarowanie istniejących obiektów może odbywać się z wykorzystaniem różnorodnych metod, począwszy od wykorzystania tradycyjnych narzędzi, takich jak suwmiarka, skończywszy na wykonywaniu pomiarów za pomocą profesjonalnych skanerów 3D. To właśnie te ostatnie są pierwszym etapem procesu zwanego inżynierią odwrotną. Bezdotykowe skanowanie 3D pozwala na pozyskanie precyzyjnych wymiarów, na podstawie których uzyskuje się trójwymiarową reprezentację badanego elementu. Dzięki skanom 3D oraz profesjonalnym systemom komputerowym możliwe jest opracowanie uniwersalnego modelu CAD.

Model CAD dla obiektu istniejącego w rzeczywistości

Każdy, kto chce utworzyć model CAD gotowego produktu, a nie posiada stosownej dokumentacji, powinien powierzyć takie zadanie profesjonalnej firmie, realizującej usługi 3D. Programowanie zwrotne stanowi jeden z podstawowych filarów działalności takiej firmy, dlatego we współpracy z nią możliwe jest utworzenie parametrycznych modeli CAD, dokumentacji technicznej skanowanego obiektu, zrekonstruowanie modeli CAD na podstawie danych pozyskanych w procesie skanowania 3D, 2D oraz szkiców czy też dopracowanie gotowego projektu na podstawie istniejącego obiektu (np. produktu firmy konkurencyjnej).

Jakich informacji o produkcie dostarcza inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna to proces badania produktu, który pozwala na uzyskanie o nim wielu przydatnych informacji. Można dowiedzieć się m.in., jak zbudowany jest obiekt, jak dokładnie działa, a nawet jaki był koszt jego budowy. Są to informacje niezbędne, jeśli zależy nam na skonstruowaniu odpowiednika. Odpowiednikiem takim może być m.in. część zamienna do starego, pojazdu. Trudno jest kupić nową część do zabytkowego auta, dlatego tutaj doskonale sprawdza się inżynieria odwrotna. Pozwala na wyprodukowanie idealnie pasującej części, przy czym może być ona wzbogacona o nowe funkcjonalności.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE