Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Geomagic Design X – szkolenia

Geomagic Design X – szkolenia. Wszystko co musisz o nich wiedzieć.

Technika 3D nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza w branży inżynieryjnej. Z jej pomocą można stworzyć artykuły i sprawdzić jak będą wyglądały zanim trafią do produkcji. Co więcej, do gotowego modelu można wprowadzać zmiany, a więc dowolnie go poprawiać i ulepszać. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym programom do inżynierii odwrotnej, takich jak Geomagic Design X. To wysoce innowacyjny program, który umożliwia generowanie parametrycznych modeli 3D z historią w postaci drzewka projektu, dzięki czemu każdy z kroków można zmienić, cofnąć lub na nowo odtworzyć. Przygotowany przestrzenny model CAD bazuje na chmurze punktów lub siatce trójkątów, które da się modyfikować. Dla osób, które zamierzają nauczyć się jego obsługi, przygotowaliśmy sporo informacji na temat Geomagic Design X i szkolenia, które można odbyć w formie stacjonarnej lub online. Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do czytania dalej.

Geomagic Design X – szkolenia

Większość szkoleń z obsługi programu Geomagic Design X wygląda bardzo podobnie, jeśli nie tak samo. Trwają kilka dni i pozwalają uczestnikom nabyć wiedzę teoretyczną i praktyczną. Kolejne etapy przedstawiają się następująco. Pierwszego dnia kursanci zaznajamiają się z procesem instalacji produktu oraz poznają rodzaje dostępnych licencji wraz ze sposobem ich aktywacji i dezaktywacji. W dalszej kolejności zapoznają się z interfacem i nawigacją. Później przychodzi czas na przygotowanie pierwszych modeli STL i CAD, zgodnie z wytycznymi prowadzącego. Na powyższy proces składają się: tworzenie modelu chmury punktów lub trójkątów siatki, rejestracja skanów, łatanie dziur, wygładzenie siatki MESH, przygotowanie modelu do obróbki CAD, czyli wskazanie metody modelowania a także kopiowanie i tworzenie powierzchni do MESH. Później przychodzi czas na tworzenie regionów grup, a więc autosegmenty, ich edycję i dopasowywanie. Samodzielne tworzenie modelu STL oraz jego modelowanie pod okiem instruktora kończy pracę w Geomagic Design X. Szkolenia przechodzą w fazę podsumowań, zadawania pytań, dzielenia się rozwiązaniami i wskazówkami.

Drugi dzień

W trakcie drugiego dnia kursu uczestnicy poznają podstawowe informacje z zakresu modelowania CAD. W trakcie zajęć omówione zostają wszystkie zakładki, narzędzia i techniki modelowania: parametryczna i powierzchniowa. Kursanci dowiadują się czym są regiony grup, jak zorientować się w układzie współrzędnych oraz w jaki sposób przygotować szkic 2D i wyciągnąć bryły/szkice z projektu. Następnie bardzo szczegółowo zostaje objaśnione modelowanie parametryczne, w obrębie którego mieszczą się przeciągnięcie przez szkic 2D, obracanie szkicu względem osi i określenie dokładności skanowania SKAN-CAD. Następnie prowadzący przekazuje informacje na temat modelowania powierzchniowego, a zatem informuje o tym, jak zrobić szkic 3D, wyciągnąć go, przeciągnąć, sformatować, ukształtować i ustawić dla niego dokładność SKAN-CAD. Po teorii oczywiście przychodzi czas na praktykę. Osoby biorące udział w zajęciach muszą samodzielnie stworzyć model CAD na bazie skanu w programie Geomagic Design X. Szkolenia tak, jak dnia poprzedniego, kończą się podsumowaniem i propozycją najlepszych rozwiązań.

Ostatni etap

Ostatni etap kursu najczęściej obejmuje modelowanie powierzchniowe automatyczne, na które składa się auto surface, ręczne tworzenie patchy i naprawa powierzchni. Później wykonywana jest kontrola jakości kolorystycznych map odchyłek i wymiarowanie modelu. Na samym końcu kursanci opanowują jeszcze regiony grup i orientację w układzie współrzędnych, ćwiczą szkicowanie 2D i 3D, wyciąganie brył i szkiców, formatowanie itp. a więc wszystko to, co do tej pory zostało omówione w zakresie działania programu Geomagic Design X. Szkolenia (na które możesz zapisać się na tej stronie evixscan3d.pl) zakończone zostają podsumowaniem, które poprzedza opanowanie umiejętności eksportu drzewka historii.

Warto dodać, że program jest bardzo prosty w obsłudze i dość intuicyjny, a praca z nim to prawdziwa przyjemność. To uniwersalne i funkcjonalne narzędzie, które przyda się w każdej firmie działającej w branży inżynieryjnej i specjalizującej się w produkcji różnego rodzaju towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.