Strona głównaSkanery 3dDwuwarstwowe płytki drukowane

Dwuwarstwowe płytki drukowane

W urządzeniach elektronicznych znajdują się płytki drukowane różnych typów, ale najpopularniejszym rodzajem wciąż pozostaje płytka dwuwarstwowa. Chociaż jej produkcja jest znacznie prostsza aniżeli w przypadku pytek wielowarstwowych, to proces produkcyjny wciąż nie może się odbyć bez dobrej jakości materiałów, wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń oraz wiedzy i doświadczenia osoby odpowiedzialnej za wykonanie zlecenia.

Płytki dwuwarstwowe – proces produkcyjny

Produkcja obwodów drukowanych odbywa się na podstawie projektu. Producenci PCB przyjmują zlecenia, w których projekt został opracowany i należy go zrealizować, a część z nich oferuje usługi kompleksowe i zajmuje się również wykonywaniem projektów.

Po naniesieniu ewentualnych poprawek i akceptacji projektu, można przystąpić do wykonania płytki dwuwarstwowej. W pierwszej kolejności przygotowujemy laminaty. Laminaty różnią się typem podłoża, grubością czy parametrami użytkowymi, dlatego decyzja nie może być podejmowana pochopnie.

Wybrany arkusz laminatu należy przetworzyć, usunąć nierówności i wystrzępienia. Kolejnym krokiem jest szlifowanie krawędzi. Tak przygotowany arkusz można poddać dalszej obróbce, a w m.in. wykonywaniu otworów przelotowych, montażowych i służących do pozycjonowania. W wybranych otworach przeprowadza się proces metalizacji.

Powłoki i warstwy na płytce drukowanej

Warstwa światłoczuła nanoszona jest na powierzchnie miedziane. Następnie, również na powierzchnie miedziane, ale i metalizowane, nakłada się powłokę z cyny. Z kolei po wykonaniu ścieżek, na płytkę nanosi się soldermaskę i warstwę opisową.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE