Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Drukowanie przestrzenne – co warto wiedzieć

Drukowanie przestrzenne – co to jest

Drukowanie tego typu to coraz częściej używany termin. Co ciekawe, termin ten pojawia się nie tylko w kontekście czysto technicznym czy w związku z działalnością dużych firm. Drukowanie przestrzenne to termin, który coraz częściej zaczyna dotyczyć naprawdę wszystkich dziedzin życia, nawet tych z pozoru w ogóle nie związanych z technologią. Czym jednak tak naprawdę jest drukowanie przestrzenne i jak może być wykorzystywane?

Drukowanie przestrzenne to z angielskiego drukowanie w technologii 3d. Chodzi tutaj jak sama nazwa wskazuje o drukowanie obiektów przestrzennych, trójwymiarowych modeli, które mogą znajdować szereg niezwykle ciekawych zastosowań. Drukowanie takie odbywa się na podstawie wcześniej stworzonego modelu komputerowego. Co ciekawe, drukowanie 3d ma dosyć długą historię. Już w połowie lat 80-tych zaczęto pierwsze eksperymenty z tego typu drukowaniem. Prototypowe modele drukarek miały za zadanie stworzenie przestrzennych obiektów.

Drukowanie przestrzenne – wykorzystanie

Drukowanie przestrzenne w dzisiejszych czasach to bardzo prężnie rozwijająca się branża. Oprogramowanie komputerowe rozwija się naprawdę w niezwykle szybkim tempie, podobnie ma się sytuacja z rozwojem skanerów, nowych technik drukowania, a także co niezwykle ciekawe z rozwojem różnego rodzaju materiałów używanych do drukowania trójwymiarowych modeli. W związku z tym nie dziwi zupełnie fakt, że drukowanie 3d znajduje szereg bardzo różnorodnych zastosowań.

Drukowanie przestrzenne jest zatem wykorzystywane w inżynierii (szczególnie w tak zwanej inżynierii wstecznej), w medycynie i wykonywaniu protez, w produkcji różnego typu, w sztuce a także na co dzień w wielu szkołach, a także zwykłych gospodarstwach domowych. To tylko kilka z najbardziej podstawowych i rozpowszechnionych obszarów wykorzystujących technologię drukowania przestrzennego. Warto jednak zaznaczyć, że to z pewnością nie wszystko i z pewnością pojawią się kolejne ciekawe obszary, które będą mogły skutecznie wykorzystać modelowanie przestrzenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.