Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Drukarka 3D – budowa urządzenia

Wbrew pozorom budowa drukarki do drukowania przestrzennego nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. W każdej z nich pojawiają się stałe elementy, które opisujemy poniżej. Chcesz wiedzieć, z czego składa się drukarka 3D? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury!

 

Drukarka 3D i poszczególne elementy jej budowy:

 

Stelaż – to obudowa i wszystkie elementy podtrzymujące części składowe drukarki. Zapewnia sztywną konstrukcję. Może być wykonana z różnych materiałów np. metalu lub tworzyw sztucznych.

 

Podłoże/stół – powierzchnia, na której drukuje się model. Często jest podgrzewana, co minimalizuje ryzyko kurczenia się modelu lub jego odklejania pod wpływem jego kontaktu z zimnym blatem.

 

Ekstruder – to jeden z najważniejszych elementów, jaki posiada drukarka 3D. To wytłaczarka filamentu, która pobiera jego odpowiednią ilość i transportuje do głowicy, gdzie jest on podgrzewany do odpowiedniej temperatury i tam zyskuje postać płynną.

 

Głowica – urządzenie, które stapia dostarczony przez ekstruder filament (warto wspomnieć, że filamenty sprzedawane są w postaci zwojów na szpulach) i przeciska go przez dyszę na zewnątrz. Wyposażona w radiatory i wentylatory, które regulują temperaturę i nie dopuszczają do tego, by filament rozgrzał się zbyt szybko, co mogłoby doprowadzić do zatkania dysz.

 

Silniki krokowe – dzięki nim głowica wraz z ekstruderem oraz powierzchnia robocza mogą się poruszać. Zasilane impulsami elektrycznymi, które obracają wirnik do określonej pozycji.

 

Prowadnice – umożliwiają ruch ekstrudera i podłoża po wyznaczonej powierzchni.

 

Płytka sterująca – bez niej drukarka 3D nie mogłaby w ogóle działać (dowiedz się więcej o drukarce 3D i drukowaniu przestrzennym). To ona monitoruje cały proces drukowania przestrzennego, steruje pracą silników krokowych oraz ustawia wszelkie niezbędne do prawidłowego wydruku modelu 3D parametry.

 

Panel sterujący – dostarcza informacji na temat postępów w pracy nad modelem i daje możliwość ręcznego wprowadzenia ustawień. Posiada gniazdo na kartę pamięci, więc wszelkie dane można wprowadzić bez konieczności korzystania z komputera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.