Druk 3D

Druk 3D – na czym polega drukowanie przestrzenne?

Druk 3D to wytwór drukarki 3D. Można tak też nazwać cały proces powstawania trójwymiarowych, fizycznych obiektów. Powstają na podstawie modelu 3D, który z kolei może być wynikiem skanowania 3D. Drukowanie 3D nazywa się też przestrzennym, ponieważ uzyskany wydruk jest gotowym, fizycznym obiektem, a nie jedynie nadrukiem na kartce papieru czy innym podłożu.

Drukowanie przestrzenne – historia, techniki druku

Pierwszą technikę drukowania 3D opracowano w 1984 roku, a więc stosunkowo niedawno. Jej autorem był Charles Hull. Technika została opatentowana dopiero dwa lata później. Rok 1986 jest także datą założenia przez Charlesa Hulla firmy pod nazwą 3D Systems. Firma zajmowała się produkcją pierwszych drukarek 3D, opracowała też format pliku STL, który używany był (i jest) do przekazywania instrukcji drukarkom 3D.

Drugą technikę drukowania 3D opracowano w 1988 roku. Jej autorem był Scott Trump, późniejszy założyciel firmy Stratasys. Omawiana technika druku 3D nosiła nazwę „osadzenie topionego materiału”, w skrócie FDM. Firma Stratasys sprzedaż urządzeń przestrzennych rozpoczęła dopiero w 1992 roku, a więc cztery lata zajęło jej przygotowanie drukarek. Część z nich wykorzystywała już dokładniejszą niż FDM technologię  Selective laser sintering.

Użytkownicy domowi pierwszy druk 3D mogli wykonać dopiero w kolejnym tysiącleciu. W 2006 roku Adrian Bowyer zbudował pierwszy prototyp drukarki przestrzennej do domowego użytku. Zainicjował też projekt, którego celem było stworzenie możliwości częściowego składania i wytwarzania takich drukarek w domu. Miały się same powielać. Obecnie rzeczywiście takie urządzenia funkcjonują na rynku.

Druk 3D i jego zastosowania

Możliwości wykorzystania drukarek 3D są bardzo szerokie, ale zależą od parametrów urządzenia. Drukarki różnią się metodami wytwarzania produktów i kubaturą. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego ma powstać fizyczny obiekt. Jakość druku wytwarzanego za pomocą domowych urządzeń wciąż pozostawia wiele do życzenia. Natomiast druk 3D wykonywany przez wyspecjalizowane firmy (sprawdź na evixscan3d.com) wygląda niezwykle profesjonalnie i jest bardzo dokładny.

Drukarki 3D umożliwiają wytwarzanie gotowych produktów z tworzyw sztucznych ale także takich, które będą wymagały obróbki. Umożliwiają również drukowanie obiektów z materiałów topliwych, takich jak metal czy czekolada oraz tworzenie form do ich wykonywania. Zastosowania są naprawdę bogate i nie sposób wymienić wszystkich. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie dla druku i skanowania 3D nie stanowią problemu materiały błyszczące i przezroczyste.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE