Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Dokumentacja techniczna – o czym pamiętać

Dokumentacja techniczna – co to jest

Dzisiejszy rynek pełen jest firm, które specjalizują się w różnego rodzaju dziwnych projektach, które jeszcze kilka lat temu byłyby zupełnie nie do pomyślenia. Wystarczy tutaj wymienić takie projekty jak na przykład modele rzeczywistych przedmiotów, które są wydrukowane w technologii 3d, wizualizacje wnętrz, dokumentacja CAD oraz bardzo wiele innych projektów które istnieją zarówno w świecie rzeczywistym jak i wirtualnym.

Co ciekawe, aby takie projekty miały w ogóle szanse powstać należy najpierw stworzyć odpowiednią dokumentację techniczną. Warto od razu zaznaczyć, że dokumentacja techniczna jest niezbędna w różnego rodzaju projektach, zarówno tych dotyczących rzeczy materialnych i dotykalnych jak i tych dotyczących rzeczy istniejących tylko na papierze lub w komputerze w świecie wirtualnym.  Mamy zatem naprawdę bardzo wiele różnych rodzajów dokumentacji technicznej w zależności od tego czym dany projekt lub obiekt się charakteryzuje. Od czego jeszcze zależy dokumentacja techniczna i do czego może nam się przydać?

Dokumentacja techniczna zależy także od takich rzeczy jak: rodzaj projektu, oprogramowanie potrzebne do jego stworzenia, stopień trudności zaawansowania technicznego, przeznaczenie projektu oraz możliwość późniejszych modyfikacji. Co ciekawe, to właśnie od możliwości późniejszych modyfikacji zależy wielkość dokumentacji technicznej. Dlaczego? To całkiem proste, przecież projekty dotyczące zakresu skanowania i modelowania przestrzennego, w skrócie 3d mogą przyjmować bardzo różne formy i pełnić bardzo wiele funkcji, dlatego możliwość ich modyfikacji jest tak naprawdę koniecznością i to właśnie od niej zależy w dużym stopniu jak wygląda dokumentacja techniczna.

Dlaczego dokumentacja techniczna jest taka ważna

Fakt ten może zostać jeszcze lepiej zilustrowany na przykładzie projektów z zakresu technologii CAD. Tego typu projekty mogą być wielokrotnie modyfikowane i zmieniane, a  zatem potrzebna jest ich dokładna dokumentacja techniczna, która umożliwiłaby ich skuteczną modyfikację. Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie dzięki odpowiednio przygotowanej i prowadzonej dokumentacji technicznej mamy możliwość dokonani modyfikacji w projektach, a  także wprowadzenia wszystkich niezbędnych zmian.

Jak widać dokumentacja techniczna projektów jest niezbędna we właściwej organizacji pracy i działania. To także podstawa w przypadku skutecznego planowania pracy i badania nowych ścieżek rozwoju. Nigdy nie należy zatem zaniedbywać dokumentacji technicznej i zawsze można poprosić o jej dokładne sprawdzenie. Dzięki temu mamy faktycznie szansę na uniknięcie wielu późniejszych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.