Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Jakie zadanie mają skanery 3d

Do czego służą skanery 3D?

Żyjemy w czasach ogromnego postępu nauki i błyskawicznego rozwoju technologi. Dzisiejsze najnowocześniejsze technologie pozwalają nam już praktycznie na wszystko. Od ostatnich kilku lat na rynku dostępne są rewelacyjne drukarki 3D oraz skanery 3D. To naprawdę rewolucja w dziedzinie techniki i ulepszania właściwie… wszystkiego. Jak się okazuje zarówno skanery 3D jak i drukarki 3D mają ogromny wachlarz zastosowań. Dziedzin, w których wykorzystywane są te niezwykła urządzenia jest na prawdę bardzo wiele.

Skanery 3D służą ogólnie mówiąc do gromadzenia informacji na dany temat.

Można ująć, że jest to sposób skanowania pewnego obiektu z różnych stron, po to by móc uzyskać cyfrowy przestrzenny rysunek, a dzięki niemu móc na przykład produkować i powielać różnorodne artykuły. I tak na przykład skanery 3D wykorzystywane są w szeroko pojętej rozrywce. Tutaj, dzięki skanerom 3D mogą naprawdę popisać się efektami twórcy filmów kinowych. To właśnie skanerom zawdzięczamy coraz lepsze efekty specjalne, jeśli chodzi o grafikę. W dziedzinie rozrywki wykorzystywaniem skanerów 3D pochwalić się mogą również producenci najnowszych gier komputerowych. Skanery 3D umożliwiają nam tak wiele.

Oczywiście niezliczoną gamę zastosowań skanery 3D znajduję w produkcji przemysłowej oraz wzornictwie przemysłowym. Niezwykłą przyszłość ze skanerami 3D wiąże także medycyna. Już dzisiaj technologie 3D wykorzystywane są w protetyce. Lekarze widzą niezwykłą przyszłość już za kilka lat, wszelkiego rodzaju protezy i inne tkankowe ubytki będą uzupełniane coraz lepszymi materiałami i będą coraz precyzyjniej dopasowywane do potrzeb. To naprawdę niesamowity fakt. Nawet obecnie istnieje wiele przypadków stworzenia brakujących fragmentów na przykład u zwierząt.

Skanery 3D służą także do „utrwalania” kulturowych obiektów, pozwalają bowiem na gromadzenie dokumentacji z nimi związanej. Co ciekawe, dzięki takiej nowoczesnej dokumentacji, wszystkie zabytki otrzymują jakby drugie życie. Jak wiadomo rzeczy materialne nie są wieczne, stare budowle i pomniki niszczą się, niekiedy z naturalnych przyczyn. Dzięki utrwalaniu ich przy pomocy skanerów 3D ich rekonstrukcja w przyszłości będzie o wiele prostsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.