Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Modelowanie 3D – garść informacji

Modelowanie 3D – najpopularniejsze zastosowania

Najnowsze technologie, w tym technologia 3D, wykorzystywane są coraz powszechniej w wielu gałęziach przemysłu. Trójwymiarowe obrazy i modele przykuwają uwagę i zaskakują, a przy tym są niezwykle przydatne, szczególnie w pracach, podczas których wykorzystuje się małe, skomplikowane elementy. Modelowanie 3D umożliwia już nie tylko projektowanie i tworzenie modelu o mniej lub bardziej skomplikowanych kształtach, ale także jego dowolną modyfikację.

Na czym polega modelowanie 3D?

Obrazy trójwymiarowe (trójwymiarowe obiekty geometryczne) tworzy się i modyfikuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Programów komputerowych wspierających różne dziedziny projektowania powstaje coraz więcej. Modelowanie 3D wywarło duży wpływ na rozwój oprogramowania CAD, ale nie wyparło popularnej dotąd techniki modelowania 2D. W odróżnieniu od 2D, modelowanie 3D pozwala na tworzenie trójwymiarowych zapisów poszczególnych etapów pracy nad modelem, co ułatwia komunikację pomiędzy uczestnikami procesu projektowania.

Rozwiązania 3D upowszechniły się w programach CAD, ale nie wszystkie programy i techniki odpowiednie są dla każdej gałęzi przemysłu. Inne dedykowane są dla architektów, konstruktorów, projektantów mechaniki czy instalatorów. Specjaliści wymienionych dziedzin wymagają, by elementy modelu trójwymiarowego były zapisywane w określony sposób. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek wieloboków, a więc na zapis modelu 3D składa się wiele połączonych ze sobą wieloboków trójkątnych i czworokątnych.

Modelowanie 3D, model CAD – zastosowania

Rekonstrukcja

Przy wykorzystaniu technologii 3D można stworzyć model uszkodzonego lub zużytego elementu, co pozwoli go zrekonstruować. Rekonstrukcje modelu CAD 3D przeprowadza m.in. firma eviXscan 3D. Modelowanie 3D wykonuje się w tym przypadku przy wykorzystaniu kombinacji pomiarów wykonanych metodami tradycyjnymi (pomiary fizyczne), skanowania 3D dostępnych elementów (uszkodzonych bądź nieuszkodzonych) i dostępnej dokumentacji technicznej.

Projektowanie elementów dodatkowych

Modelowanie 3D umożliwia stworzenie elementów dodatkowych, współgrających z istniejącym już modelem CAD. Modele powstają w tym przypadku na podstawie wytycznych, dostarczonych przez zamawiającego usługę oraz dostępnej dokumentacji technicznej, pozostawionej w wersji papierowej bądź elektronicznej. Niezbędne jest również skanowanie 3D prototypów.

Modyfikacja modelu CAD

Istniejący projekt można zmodyfikować. Zwykle modyfikację modelu 3D przeprowadza się po to, by udoskonalić jakiś jego element bądź kilka elementów, choć możliwa jest również całkowita zmiana projektu. Modelowanie wykonuje się w tym przypadku przy wykorzystaniu dokumentacji CAD elementu bazowego oraz na podstawie wytycznych, pozostawionych przez zamawiającego usługę modelowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.