Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Przygotowanie modelu do druku – wskazówki

Od tego, jak przygotujesz model obiektu do druku 3D zależeć będzie efekt końcowy. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które zapewnią powodzenie w tej materii. Dla tych, którzy po raz pierwszy zabierają się za przygotowanie modelu do druku, mamy kilka wskazówek. Wierzymy, że okażą się pomocne i uprzyjemnią wam stawianie pierwszych kroków z drukowaniem przestrzennym.

Przygotowanie modelu do druku – wskazówki, które ułatwią pracę

  • Przygotuj model w profesjonalnym programie. To, czy jest on płatny i bardziej zaawansowany, czy też darmowy i dużo prostszy w obsłudze nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, by umożliwiał zapis pliku w formacie STL.
  • Znajdź bazę gotowych modeli 3D i wybierz interesujący cię obiekt. W internecie znajdziesz ich mnóstwo, więc do dzieła!
  • Zapisz obiekt w formacie STL. Wtedy zyska postać trójwymiarowej siatki trójkątów. Co więcej, jeśli będziesz korzystać z gotowych modeli, to w większości przypadków znajdziesz je właśnie zapisane w tym formacie, zatem ten krok będziesz mógł pominąć.
  • Przygotowanie modelu do druku musi też obejmować „pocięcie” modelu 3D na warstwy, czyli jego przekonwertowanie do postaci, którą drukarka będzie w stanie odczytać. Aby to zrobić będziesz znów potrzebował specjalnie stworzonego do tego oprogramowania. Niemniej nie martw się, bo dostępność takich programów jest całkiem spora.
  • Jeśli wybrany przez ciebie model ma elementy, które „unoszą się” w powietrzu, to koniecznie dodaj do nich wsporniki – utrzymają je w odpowiednim położeniu. Większość programów wykryje takie elementy automatycznie i od razu umieści pod nimi wsporniki, jednak dla pewności sprawdź, czy rzeczywiście tak się stało. Oczywiście, gdy model będzie już gotowy, usuniesz je.
  • Przygotowanie modelu zakończ zapisaniem pliku w formacie G-code. To swego rodzaju instrukcja, która zawiera komendy sterujące pracą drukarki i głowicy drukującej. Naturalnie, żeby sprzęt mógł je rozpoznać, muszą zyskać odpowiednią postać, a taką zapewnia właśnie format G-code.
  • Teraz nie pozostaje ci już nic innego, jak wypróbować zakupione urządzenie i wydrukować swój pierwszy model 3D. Nie przejmuj się, jeżeli w trakcie pracy drukarki coś pójdzie nie tak, jak trzeba. Takie rzeczy się zdarzają, więc nie trać zapału, tylko rozpocznij druk od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.